Dlaczego nie należy bagatelizować uszkodzenia wałów korbowych?
Wał korbowy to niezwykle ważny element silnika samochodowego, który zamienia siłę wytwarzaną przez proces spalania na ruch obrotowy. Warto pamiętać o tym, że nieodpowiednia eksploatacja silnika może przyczynić się do uszkodzeń wału korbowego. Jakie są objawy usterki wału korbowego? Dlaczego nie należy ich bagatelizować? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym odpowiadamy na te pytania.
Jakie są przyczyny i objawy uszkodzenia wału korbowego?
Wał korbowy jest często poddawany licznym obciążeniom, co może prowadzić do jego uszkodzeń. Jedną z przyczyn awarii wału korbowego może by brak odpowiedniego smarowania. W takim przypadku wał szybciej się ściera i zużywa. Kolejną przyczyną uszkodzeń wałku korbowego jest przeciążenie silnika. Do objawów usterki wału korbowego można zaliczyć charakterystyczne drgania i wibracje w silniku. Niekiedy zdarza się, że uszkodzenie wału prowadzi do spadku mocy jednostki napędowej. Kolejnym niepokojącym objawem są problemu z uruchomieniem silnika lub wyciek oleju.
Co wiąże się z uszkodzeniem wału korbowego i jak należy wówczas postąpić?
Uszkodzenie wału korbowego może spowodować poważne problemy z działaniem silnika, które w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do całkowitej awarii. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów zgłosić się do sprawdzonego warsztatu samochodowego, który wykona szlifowanie wału korbowego. Jest to usługa, która ma na celu odnowienie lub ulepszenie wału. Szlifowanie polega na obróbce mechanicznej wału korbowego specjalną szlifierką, która usuwa niewielkie warstwy materiału i wyrównuje czop wału. Warto też pamiętać o tym, że proces szlifowania wymaga ogromnej precyzji i zadbania o właściwe parametry procesu.